SÜS BİTKİLERİ-ÇİÇEKLER
YERLİ Dikensiz KIRMIZI Euphorbia Milli / Dikenler Tacı Saksıda Büyük Boy
  • Stok Kodu: YKirmizimillli20
  • Kategori: SÜS BİTKİLERİ-ÇİÇEKLER
  • Markalar: Berke Fidancılık
:
24.00TL
KDV Dahil
Stok 20+
  • Ürün Özellikleri
  • Taksit Seçenekleri
  • Kargo ve Garanti
  • Ürün Yorumları
  • Ürün Videosu

 

YERLİ Dikensiz KIRMIZI Euphorbia Milii / Dikenler Tacı Saksıda Büyük Boy

Dikenler tacı-Japon Gülü Yada Yılbaşı Dikeni diyede halk arasında adlandırılır.
 
Çiçek izlenimi veren küçük, fakat toplu halde parlak  çiçekleri çok gösterişli, çalı formunda iç mekan süs bitkileridir. Yaprakları oval veya uzunca, yeşil renklidir. Euphorbiaceae familyasının Euphorbia cinsine bağlıdır, anavatanı Madagaskardır.
Zamanla boyu 1.5-2 metreyi bulabilir. Güneş yetersizliğinde hızlı ve çelimsiz uzama görülür. Dikenleri korunma amaçlı olmaktan ziyade su depolayıcı ve ağaçlara tırmanma amaçlıdır. Diğer bitkilerin arasında güneşsız kalırsa kuvvetsiz ve çelimsiz olup dikenleri sayesinde çevredeki bitkilere tutunarak dik durabilir yukarı güneşe doğru uzayabilir.
 
TOPRAK
Bahçe toprağı perlit torf karışımı ve gübre destekli toprak kullanabilirsiniz.
 
SICAKLIK
Gelişme döneminde sıcaklık 18 C olmalı, dinlenme döneminde ise 8-10 C sıcaklıkta muhafaza edilmelidir. Orantılı nemi düşük olan yerlerde zarar görmeden yetişebilir. Aydınlık ve güneşli yerleri sever. Güneye bakan pencere kenarlarında bulundurulabilirler. Tam gün güneş, yarım gün güneş.. En az günde iki saat güneş.. Güneş yetersiz kalırsa dallanma budaklanma hemen hiç olmayacağı gibi çiçek de açmaz. Güneyde yazları aşırı sıcak olan memleketlerde yaz boyunca öğle civarı direkt güneşinden korumalısınız. Öyle yerler için yazın güneşi %30 filtreleyen sera örtüleri tavsiye ediliyor. Kış soğuklarına dayanıklılığı -7°C. İstanbulda kışın devamlı dışarda balkonda tutabilirsiniz. Bahçelere dikebilirsiniz. Ne kadar soğuğa dayandıklarını bilmiyorsanız onları kışın dışarda tutmayın. Antalya vb. kışın don olayı görülmeyen yerlerde tehlike yok.
 
ÜRETİM
Yılbaşı Dikeni’nin üretimi çelik ile yapılır. Çelikler hafif odunlaşmış uç sürgünlerinden 7.5-10 cm uzunluğunda olmak üzere Temmuz ayında hazırlanır. Alınan çelikler birkaç gün kurumaya bırakıldıktan sonra, hacim olarak eşit miktarlardaki turba ve kum karışımına dikilirler. Ortam sıcaklığı 16-18C olmalıdır.
 
BESİN
Mayıs-Ağustos ayları arsında haftada bir kez 1-1.5G/1 kaktüs gübresi verilir. Ayda bir defa, hafif dozajda, genel amaçlı özel bitki besini, mayıstan eylüle kadar verin.
 
SULAMA
Bütün yaz boyunca bitkilere orta derecede su verilmelidir. Sonbahar ve kışın dinlenme döneminde verilen su azaltılmalı, ancak saksı toprağının tümüyle kurumamasına özen gösterilmelidir. Yapraklarıyla havadan nem almada ve bu şekilde susuzluk ihtiyacını gidermede başarılı nadir bitkilerden biridir.Euphorbia milii bitkisine havası yüksek nemli olan bölgelerde toprağı biraz kuruma olmadan sulamamak, ama yapraklara üç günde bir su fısfıslamak iyi olur. Havası kuru memleketlerde ise sulama sıklığı arasını fazla açmayıp yapraklara her gün su püskürtmek daha iyi olur. Böylece kök ortamı fazla sık çamur gibi ortamda kalmaz daha sağlıklı olur. Yapraklara verimli toprağı toz haline getirip serperseniz ondan da ihtiyacı olan birçok elementi alabilir.

Garanti Şartları

Gönderim yaptığımız tüm ürünler %100 müşteri memnuniyeti kapsamında Berke Fidancılık tarafından garantilidir. Taşıma esnasında yaşanmış olan bir sorun durumunda lütfen zabıt tutarak ürününüzü kargo görevlisine iade edin ve ürünün son halini fotograflayıp bize bildiriniz. En kısa sürede yeni ürün tarafınıza gönderilecektir.

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.

Ortalama Değerlendirme » puan
Bu Ürünlerde İlginizi Çekebilir
Bu Kategorinin En Çok Satanları
%40
Fiyat :16.67 TL + KDV
KDV Dahil :18.00 TL
YENİ
%30
Fiyat :16.20 TL + KDV
KDV Dahil :17.50 TL
YENİ
%62
Fiyat :17.13 TL + KDV
KDV Dahil :18.50 TL
YENİ
%22
Fiyat :12.96 TL + KDV
KDV Dahil :14.00 TL
YENİ
%53
Fiyat :7.87 TL + KDV
KDV Dahil :8.50 TL
%50
Fiyat :18.52 TL + KDV
KDV Dahil :20.00 TL
%23
Fiyat :27.77 TL + KDV
KDV Dahil :29.99 TL
YENİ
%50
Fiyat :13.88 TL + KDV
KDV Dahil :14.99 TL
YENİ
%40
Fiyat :11.11 TL + KDV
KDV Dahil :12.00 TL
YENİ
%40
Fiyat :16.20 TL + KDV
KDV Dahil :17.50 TL
YENİ
%43
Fiyat :11.10 TL + KDV
KDV Dahil :11.99 TL
YENİ
%29
Fiyat :23.15 TL + KDV
KDV Dahil :25.00 TL
%40
Fiyat :11.11 TL + KDV
KDV Dahil :12.00 TL

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.